Dlaczego konsola jest lepsza?

Dotychczas apt-get i apt-cache używałem tylko do instalowania nowych pakietów, to zawsze działało u mnie szybciej, wydajniej i miałem lepszy wgląd w rzeczy które dzieją się w systemie. Przy aktualizacjach rzecz wygląda odrobinę inaczej ponieważ c. Początkowo pracowałem na dystrybycji Linux Mint ze środowiskiem Mate, twórcy Minta zadbali o własny – bardo dobry z resztą – menedżer aktualizacji, na Ubuntu czy Lubuntu z LXDE nie było niczego na podobnym poziomie, jest oczywiście synaptic który jest spowolniony i wymaga sporej ilości kliknięć, oraz drugi – wbudowany program do powiadomień o aktualizacjach od Ubuntu, który sam chce decydować kiedy zasugeruje aktualizacje. Ostatecznie mój wybór padł na konsolę, najszybsze rozwiązanie, niezależne od środowiska graficznego i dostępne w każdych warunkach (praca z SSH).

Instalowanie pakietów w terminalu – mała powtórka

apt-cache search screenshot
sudo apt-get show mate-utils
sudo apt-get install mate-utils

podałem taki przykład gdzie aby móc korzystać z danego narzędzia (mate-screenshot) trzeba zainstalować pakiet nadrzędny (mate-utils), oczywiście nie jest to jeszcze instalowanie całego środowiska Mint Mate (nota bene mint-meta-mate może nie być dostępny w repozytoriach innych dystrybucji jak Ubuntu czy Lubuntu)

Zarządzanie aktualizacjami z poziomu konsoli

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Pierwsze polecenie aktualizuje indeks pakietów dostępnych w repozytoriach,
drugie instaluje aktualizacje do wszystkich zainstalowanych (tu niestety nie ma możliwości odznaczenia tych których nie chcemy aktualizować).

Reinstalacja pakietów

sudo apt-get install --reinstall %s

Do reinstalacji pakietów można posłużyć się zarówno menedżerem pakietów apt jak i niższego poziomu narzędziem dpkg

dpkg-reconfigure %s

Odinstalowywanie pakietów w terminalu

sudo apt-get remove %s

Polecenie remove usuwa wpisane pakiety, podobnie jak przy instalacji, można podawać wiele nazw oddzielonych spacją, działa także autouzupełnianie z klawiszem TAB.

sudo apt-get remove --purge %s

Powoduje odinstalowanie pakietu/pakietów wraz z usunięciem powiązanych plików konfiguracyjnych. Uwaga, w katalogu użytkownika wciąż mogą pozostać pliki konfiguracyjne tych paczek do ręcznego skasowania.

sudo apt-get autoremove

Sugerowane często w konsoli po odinstalowaniu pakietu polecenie autoremove usuwa niepotrzebne pakiety, tzn. takie które zostały zainstalowane wyłącznie do spełnienia zależności instalowanego programu, który potem został usunięty.

Zarządzanie nieprawidłowościami

apt-get check
apt-get -f install %s

więcej informacji:
https://help.ubuntu.com/community/AptGet/Howto