Instalacja i zarządzanie czcionkami w Linuksie
Sposób 1. Instalacja czcionek wewnątrz dystrybucji
Sposób jest ten sam dla wszystkich rodzajów dystrybucji Linux oraz niezależnie od środowiska graficznego. Domyślnie mamy katalog /usr/share/fonts
, w którym instalowane są czcionki systemowe, jest to też miejsce zarządzane przez menedżer pakietów (np. APT). Możemy zatem instalować i usuwać czcionki w podobny sposób jak pakiety (więcej w artykule o APT). Listę dostępnych w repozytoriach czcionek sprawdzimy poleceniem:
apt-cache search fonts-
Nie polecam tego sposobu z kilku powodów,
1. lista czcionek w dostępna w repozytorium jest zwykle bardzo skromna (tylko mało znane fonty),
2. Często pakiety czcionek obładowane są przeróżmymi wariantami i wersjami językowymi co zaciemnia docelową listę czcionek w programach.
Czy można ręcznie dodawać i usuwać czcionki w katalogu systemowym?
Teoretycznie tak (z uprawnieniami roota), ale nie powinniśmy tak robić.
Do czego przydaje się instalowanie czcionek z repo?
W szczególności do instalowania czcionek regionalnych.
Jak uzupełnić brak czcionki w danym języku?
Na przykład gdy potrzebujesz wyświetlać znaki z chińskiego alfabetu wpisz
apt-cache search font china
przyładowo jst to pakiet fonts-cns11643-kai
Sposób 2. Instalacja czcionek znanych z systemu Windows
Popularne czcionki znane z systemów firmy yyy… nie powiem jakiej, żeby tutaj nie używać brzydkich słów, są chronione licencjami „niewolnymi”, dlatego domyślnie nie znajdziemy ich w większości dystrybucji Linux, jednak jest na to prosty sposób, służy do tego jedna paczka ttf-mscorefonts-installer
którą po prostu potrzebujemy doinstalować:
sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
nie jest to typowy pakiet, jest to installer, ponieważ musimy zaakceptować warunki licencji firmy ^&#$%*%% (cenzura)
a oto pełna lista czcionek „ubogacająca” nasz system po wspomnianej tudzież operacji:
. Arial_Bold_Italic.ttf comicbd.ttf Courier_New_Bold.ttf georgiab.ttf Impact.ttf Times_New_Roman.ttf Trebuchet_MS.ttf verdanai.ttf .. Arial_Bold.ttf Comic_Sans_MS_Bold.ttf Courier_New_Italic.ttf Georgia_Italic.ttf timesbd.ttf times.ttf trebucit.ttf verdana.ttf Andale_Mono.ttf Arial_Italic.ttf Comic_Sans_MS.ttf Courier_New.ttf georgiai.ttf timesbi.ttf trebucbd.ttf trebuc.ttf Verdana.ttf andalemo.ttf ariali.ttf comic.ttf couri.ttf georgia.ttf timesi.ttf trebucbi.ttf Verdana_Bold_Italic.ttf verdanaz.ttf arialbd.ttf arial.ttf courbd.ttf cour.ttf Georgia.ttf Times_New_Roman_Bold_Italic.ttf Trebuchet_MS_Bold_Italic.ttf Verdana_Bold.ttf webdings.ttf arialbi.ttf Arial.ttf courbi.ttf Georgia_Bold_Italic.ttf georgiaz.ttf Times_New_Roman_Bold.ttf Trebuchet_MS_Bold.ttf verdanab.ttf Webdings.ttf Arial_Black.ttf ariblk.ttf Courier_New_Bold_Italic.ttf Georgia_Bold.ttf impact.ttf Times_New_Roman_Italic.ttf Trebuchet_MS_Italic.ttf Verdana_Italic.ttf
Sposób 3. Wgrywanie czcionek do katalogu użytkownika (rekomendowany)
To jest najbardziej rekomendowany sposób, po prostu odszukujemy potrzebną czcionkę w na stronach internetowych (np. fonts.google.com), pobieramy gotowy plik (.TTF, .OTF, format nie ma znaczenia), lub całe archiwum i jedynie co potrzebujemy zrobić to umieścić czcionki (nie archiwa) w odpowiednim katalogu, jest nim:
/home/nazwa_uzytkownika/.local/share/fonts
proste, logiczne, szybkie, nie wymaga żadnych dodatkowych czynności żeby przeładować ustawienia, czcionki powinny pojawić się natychmiast w nowo-uruchamianych programach.
Uwaga!: w niektórych dystrybucjach Linux (np. Linux Mint) powyższy katalog nie będzie interpretowany, zamiast tego czcionki należy umieszczać w:
/home/nazwa_uzytkownika/.fonts
Sposób 4. Zarządzanie czcionkami w programie Font-Manager
Font Manager to Lekki program, który powinien być dostępny w repozytoriach każdej popularnej dystrybucji desktopowej. W skrócie służy do zarządzania magazynem czcionek. W rzeczywistości dostarcza dużo informacji, możliwości i ustawień. Z kolei do samego instalowania czcionek tego nie polecam (prościej zrobić to po prostu ręcznie).
sudo apt-get install font-manager
opcja instalacji nowej czcionki jest dotępna pod menu „trybik” → Install Fonts
Użycie programu font-manager to moim zdaniem najlepszy sposób na łatwe przeglądanie czcionek systemowych i użytkownika, działa bardzo szybko, umożliwia łączenie czcionek w rodziny i rozwijanie tych które nas interesują. Bardzo potężne narzędzie, a jednocześnie proste, intuicyjne i lekkie. Dokładnie jak na rozwiązania linuksowe przystało.
Zarządzanie czcionkami z poziomu konsoli
Listę zaintalowanych w czcionek (systmowych+użytkownika) sprawdzimy poleceniem
fc-list | less
Listę zaintalowanych w czcionek w konretnym języku
fc-list :lang=pl
Komentarze