Linux LXDE

Najważniejsze cechy LXDE

lekkość
używa dużo mniej zasobu CPU i pracuje pracuje dobrze w rozsądnej pamięci

szybkość
działa dobrze nawet na starszych komputerach wyprodukowanych w 1999 roku i nie wymaga akceleracji 3D

energooszczędność
wymaga mniej energii do wykonywania zadań w porównaniu z innymi systemami dostępnymi na rynku

prostota i piękno
zawiera międzynarodowy i wygładzony (p. polished) interfejs użytkownika obsługiwany przez GTK+2

ławość użycia
oferuje wybór korzystania z prostego interfejsu użytkownika Launcher podobnego do EeePC lub panelu aplikacji (przyp. tłum.: chodzi o menu startowe) podobnego do MS Windows

konfigurowalność
łatwo jest dostosować wygląd i charakter (p. look and feel) LXDE

dodatkowe funkcje
Oferuje dodatkowe funkcje, takie jak przeglądanie plików w kartach lub menu uruchom aplikację, znane z systemów operacyjnych jak Mac OS. Ikony nowych aplikacji pojawiają się automatycznie po instalacji

niezależny pulpit
każdy element może być stosowany niezależnie od innych składników LXDE oferując elastyczność korzystania z różnych części LXDE z innymi systemami z rodziny Unix

zgodność ze standardami
podąża za standardami określonymi przez freedesktop.org

Z czego składa się LXDE

PCManFM
Krańcowo (p. ultimate) szybki i solidny menedżer plików. Zapewnia przeglądanie plików w kartach oraz ikony pulpitu z wykorzystaniem niewielkich zasobów systemowych.

LXPanel
Bogate w funkcje jednak łatwy w obsłudze panel pulpitu, dostarczający najistotniejszych funkcji jakich można oczekiwać od panelu pulpitu. Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem graficznego interfejsu użytkownika.

LXSession Lite
Zgodny ze standardami X11 menedżer sesji z możliwiościami wyłączenia / restartu / wstrzymania, ze wsparciem poprzez HAL i gdm.

LXSEssion Edit
Standardowy edytor menedżera sesji, z możliwością przełączenia wyłączonych aplikacji w LXDE.

LXAppearance
LXAppearance to nowy, bogaty funkcjonalnie konfigurator motywu graficznego GTK+, pozwalający zmienić motyw (ang. theme) GTK+, motyw ikon i czcionki używane przez aplikacje.

LXLauncher
LXLauncher daje możliwość posiadania na pulpicie okien aplikacji zorientowanych tematycznie.

Openbox
Lekki, zgodny ze standardami i wysoce konfigurowalny menedżer okien (dostosowany przez LXDE. Zalecamy używanie tego jako domyślnego menedżera okien). Może być zastąpiony przez inny menedżer okien jak IceWM Fluxbox, Metacity, … itp.

GPicView
Bardzo prosta, szybka i lekka przeglądarka obrazów wyposażona w natychmiastowe uruchomienie.

Leafpad
Lekki i prosty edytor tekstu dostosowany przez LXDE. (Sugerujemy używanie go jako domyślnego edytora tekstowego).

LXDE Common
LXDE Common to plik konfiguracyjny ustawiający domyślne integracje różnych komponentów LXDELXDE Common zarządza zachowaniem systemu i funkcjami integracji ikon i grafik.

LXTerminal
Niezależny od środowiska graficznego bazujący na VTE emulator terminala dla LXDE, pozbawiony zbędnych zależności (wszystkie instancje dzielą ten sam proces, aby zmniejszyć zużycie pamięci).

Xarchiver
Lekki, szybki i niezależny od środowiska graficznego archiwizator plików (kompresor) bazujący na GTK+ (dostosowany przez LXDE. Zalecamy używanie tego archiwizatora jako domyślny).

LXRandR
Narzędzie konfigurujące monitor. Można podłączyć inny ekran pod LXDE lub zdecydować się na stosowanie dużego ekranu projektora. Ekran lokalny i zdalny mogą być używane jednocześnie w tym samym czasie. LXRandR dostosowuje rozdzielczość ekranu automatycznie.

LXNM
Lekki menedżer połączeń sieciowych. LXNM to demon pomocniczy dla LXDE obsługujący połączenia bezprzewodowe (tylko Linux).

LXMusic
Minimalistyczny odtwarzacz muzyczny oparty na XMMS2.

GtkNetCat
Graficzny interfejs użytkownika dla netcat. Netcat zapewnia funkcje systemowe jako narzędzie sieciowe do odczytywania i zapisywania do połączenia sieciowego na zarówno na TCP jak i UDP.

LXShortCut
Łatwy sposobów na edytowanie skrótów klawiszowych aplikacji.

LXInput
Narzędzie konfiguracyjne, które umożliwi zmienić ustawienia klawiatury i myszy pod LXDE #LXDE-settings-daemon może ustawić motyw (profil) klawiatury i myszy. (współpracuje z narzędziem konfigracyjnym lxinput).

Historia LXDE

LXDE to oparte na licencji GPL środowisko graficzne (desktop environment) dla syststemów z rodziny Unix i innych platform zgodnych z POSIX, takich jak Linux. Skrót LXDE oznacza “Lekkie środowisko graficzne X11” (Lightweight X11 Desktop Environment).

LXDE jest energooszczędnym (tj. lekkim, niezasobożernym), ekstremalnie szybkim i wydajnym (p. performing) rozwiązaniem dla dla graficznego pulpitu użytkownika. Działa dobrze na komputerach o niskich parametrach sprzętowych, takich jak nowe pokolenie netbooków i innych małych komputerów przenośnych. LXDE jest przeznaczony dla sieci lokalnych, takich jak chmury, chmury freifunk (freifunk clouds) lub globalne chmury internetowe. Może być osadzony na różnych dystrybucjach systemu Linux, takich jak Ubuntu, Debian lub Fedora. Jest standardem dla Knoppix i Lubuntu. LXDE działa także z OpenSolaris i BSD. Zapewnia szybki pulpit łączący się łatwo z aplikacjami w chmurze i wspierający wiele programów, które mogą być instalowane w systemach Linux lokalnie. LXDE wspiera obecnie wiele architektur procesorów komputerowych, w tym Intel, MIPS i ARM.

Projekt LXDE rozpoczął się w 2006 roku, kiedy Hong Yen Jee z Tajwanu, znany jako PCMan, opublikował pierwszy jego składnik PCMan – menedżer plików. Dziś zespół LXDE urósł do międzynarodowej społeczności programistów, projektantów i autorów z całego świata.

Wymagania systemowe LXDE

LXDE zostało przetestowane w ramach następujących konfiguracjach sprzętowych i działa dobrze:

CPU RAM dysk twardy szybkość pracy
Pentium II 266 MHz 192 MB 5400 rpm umiarkowana – szybka
VIA 400 MHz 256 MB 5400 rpm umiarkowana – szybka
Pentium III 600 MHz 512 MB 4500 rpm szybka
QEMU emulation on AMD Athlon 1,6 (1,4 GHz) 128 MB QEMU disk image szybka
AMD Athlon 1,6 (1,4 GHz) 512 MB 7200 rpm bardzo szybka
Intel Atom 512 MB Flash Disk bardzo szybka

Zalecana konfiguracja

  • Wymagania sprzętowe LXDE są podobne do systemu Windows 98 (może delikatnie wyższe). Stary procesor Pentium II wystarczy
  • Po uruchomieniu X11 i LXDE, całkowite zużycie pamięci wynosi około 45 MB na maszynach i386. (Wartość ta może być większa lub mniejsza w zależności od różnej konfiguracji systemu).
  • Choć samo LXDE nie wymaga lepszego sprzętu, inne aplikacje pod X go potrzebują. Na przykład, Firefox i OpenOffice.org 2 są całkiem pamięciożerne. Dlatego zaleca się posiadanie RAM-u ponad 128 MB.

źródło:
http://lxde.org/lxde/

Go to Top