Linux i usability

Linux a usability

Linux jest darmowy, bezpieczny, stabilny i przede wszystkim jest to system który został zaprojektowany z myślą że to użytkownik powinien rządzić systemem a nie na odwrót. Mając Linuksa i odrobinę wiedzy jak z niego korzystać, zyskujesz potężne narzędzie do efektywnej pracy.

Linux jest stworzony do usprawnień

W ciągu lat pracy z Linuksem wypracowałem wiele sposobów i technik ułatwiania i usprawniania pracy z komputerem, dziś mogę dzielić się dobrymi praktykami z warsztatu technicznego oraz sposobami podnoszącymi efektywność pracy. Dochodzenie od zera do momentu w którym Twój komputer jest Twoim przyjacielem zawsze i wszędzie, potrafi trwać długo, ale w wielu przypadkach będziesz potrafił docenić ten trud, nie byłoby to możliwe gdyby nie Linux. A z moją pomocą (ew. jako mentorem IT) będziesz mógł osiągnąć to w znacznie szybszym czasie.

Potęga konsoli Linux

Jedną z największych zalet Linuksa jest… konsola. Wygodna praca z konsolą to coś co może towarzyszyć Ci „zawsze”, niezależnie od tego jakiej dystrybucji używasz, jakiego środowiska graficzngo i jakiego zestawu oprogramowania, czy pracujesz lokalnie czy z serwerem zdalnym, zawsze możesz otworzyć konsolę i wykonać potrzebne polecenie. Ponadto pracując w konsoli nie jesteś pod wpływem interfejsów graficznych które mogą irytować lub absorbować bądź rozpraszać Twoją uwagę, korzystając z konsoli nie masz żadnego rozproszenia. To jest jeden z największych czynników decydujących o wydajności pracy przy wysokiej koncentracji.

Linuksowe user experience

Rozwój technologii IT tak jak to obserwuję, nie zawsze idzie w kierunku ułatwiania pracy użytkownikom. Dotknęło to w końcu także branżę linuksową. Pomimo ze od zawsze Linuksowi przyświecała świetna idea, niestety tu także pojawia się coraz więcej rzeczy które absorbują uwagę, czas, pochłaniają energię, a nawet potrafią irytuować. Na szczęście otwartość kodu i licencji daje furtkę na to że jeśli dobre rzeczy zostają zastąpione gorszymi, jest szansa że pojawi się grupka entuzjastów, którzy wezmą poprzedni kod i będą kontynuować rozwój w dobrej formie, tak było między innymi ze środowiskime graficznym GNOME 2 które zyskało kontynuację jako Mate…

Go to Top