Czy to w ogóle jest możliwe?

Czy można zarabiać poprzez przepisywanie tzw. Captcha (przepisywanie tekstu z obrazka lub wybieranie konkretnych obrazów), czy to w ogóle działa i czy rzeczywiście można na tym zarobić? Jeśli tak to jak to wygląda w praktyce, ile możesz zarobić w ciągu jednego dnia wypełniająch captchę? Czy to się w ogóle opłaca? Od czego zacząć i gdzie szukać takich serwisów? W tym artykule spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Wprowadzenie do narzędzi (Captcha Resolve)

Załóżmy że potrzebujemy narzędzia które będzie nam sprawdzało wyniki wyszukiwania w Google na interesujące nas frazy, jeśli mamy fraz np. 60 i chcemy sprawdzić 100 wyników dla każdej z nich, musimy otworzyć 6000 ekranów, jest niemal niemożliwe zrobić to ręcznie, więc potrzebujemy narzędzia które to automatyzuje, są to narzędzia z grupy „google position checker” i jest ich bardzo dużo, przeważnie te narzędzia kosztują też dość duże pieniądze (nawet po kilkaset złotych miesięzcnie). Google się broni przed takimi automatami wyświetlając Capcha do zweryfikowania prawdziwego użytkownika, w ten sposób powstała druga grupa narzędzi która integruje te automaty z realnymi użytkownikami (workerami) które wypełniają captcha na żądanie, oczywiście musi to odbywać się w czasie rzeczywistym, ktoś z workerów (a właściwie co najmniej kilku z nich) musi być w tym czasie online i wypełnić dany rebus (zazwyczaj przepisać litery lub cyfry z obrazka). Narzędzia o których mowa nazywają się wypełniaczami captchy (captcha solver/resolver) lub omijaczami captchy (bypass captcha service). Wśród popularnych serwisów tego typu można wymienić następujące:

  • 2capcha.com
  • anti-captcha.com
  • imagetyperz.com

Mój wybór padł na 2captcha.com z kilku powodów: profesjonalnie zaprojektowany i wykonany interfejs, dobrze wyglądająca firma, bezproblemowa i minimalna rejestracja, wreszcie stosunkowa łatwość pracy i udogodnienia przy wypełnianiu captchy.

Zarabianie na wypełnianiu obrazków. Czy to jest trudne? Jak zacząć?

Czy to jest trudne, powiedziałbym że nie, ale czy wymagające – już odrobinę tak. Jakich umiejętności potrzebujesz? Wystarczy po prostu dobre obycie z klawiaturą, najlepiej jeśli potrafisz pisać bezwzrokowo, tzn. patrząc na ekran, nie na klawiaturę, jeśli masz w tym wprawę, wypełnianie capchty nie będzie stanowiło dla Ciebie trudności a nawet możesz w tym czasie (pomiędzy poszczególnymi obrazkami) robić inne rzeczy, jak pisać artykuł, przeglądać strony itp… Czy to wymaga wiedzy technicznej? Moim zdaniem nie wymaga, jedyne co jest potrzebne to rozpoznawanie liter :). Czy język angielski jest wymagany? Przydaje się ale w podstawowym zakresie jest wystarczający… Zatem zacznijmy od samego początku.

zarabianie na wypełnianiu captcha - dashboard
dashboard 2captcha.com

Rejestracja na 2captcha.com jest szybka i nie wymaga żadnych dodatkowych danych prócz adresu e-mail. Potwierdzamy rejestrację przez link otrzymany w mailu. Oczom ukazuje nam się pulpit z najważniejszymi informacjami i statystykami dla konta. Następnie możemy przejść do StartWork i zostaniemy poproszenie o przejście testu weryfikacyjnego, który polega na uzupełnienie 45 captchy. Ja przeszedłem go dopiero za drugim razem gdyż pojawiały się tam bardzo dziwne, niespotykane normalnie rodzaje captcha, których na których sposób wypełnienia nie wpadłbym za pierwszym razem. Nie przejmuj się jeśli test weryfikacyjny może wydawać Ci się trudny, on właśnie tak został zaprojektowany aby robić pierwszą selekecję i odsiać ludzi którzy nie są uważni. Po przejściu weryfikacji od razu możesz zacząć pracę. Masz do wyboru 2 opcje „normal + ReCaptcha” oraz „only normal”. Czym one się różną? Recaptcha jest trudniejsza i dostajesz za to większe wynagrodzenie, ale pojawia się bardzo rzadko, captcha typu „normal” to zazwyzczaj proste przepisywanie liter i cyfr z obrazka, czasem znajdą się jakieś obrazki które po algorytm uchwycił nieododpowiednio i które po prostu trzeba zeskipować (pominąć). Przydatną opcją jest właczenie sygnału głosowego (ikona głośnika), dzięki której nie ominiesz Captchy gdy w oczekiwaniu na kolejny obrazek robisz coś innego.

zarabianie na wypełnianiu captcha - screen
ekran pracy w 2captcha.com

Ile można zarobić na wypełnianiu Captcha?

Na jednej z ich podstron z rejestracją widnieje informacja 0.5 USD for 1-2 hours, depending on service load.. Praktyczne zarobki to 0.3$ za 1000 wypełnionych obrazków oraz w średnio 3% przypadków może pojawić Ci się Recaptcha, za którą dostałbyś $1.01 za 1000 wypełnionych. Zakładając że na każdy obrazek trzeba czekać losową ilość czasu (np. kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund), wypełnienie nawet 100 może zająć znacznie więcej niż przypuszczałeś. Oczywiście to zależy od dnia, godziny i ilości aktywnych workerków. Praktycznie za jednostkę warto przyjąć mniejszą wartość, ponieważ wcale nie tak szybko jest wypełnić 1000 obrazków. Przeprowadziłem test jak to wygląda w praktyce, oto wyniki.

~1 godzina ~ 175 wypełnionych obrazków → 0.05124$
15 minut ~ 35 wypełnionych obrazków → 0.01$
9 minut ~ 41 wypełnionych obrazków → przekroczone 0.01$

Reasumując, nie wygląda to wcale na pracę zarobkową, możnaby nawet pokusić się o stwierdzenie że prawdopodobnie więcej wydasz w tym czasie na prąd niż otrzymasz jako wynagrodzenie z takiej pracy. Zatem pod tym względem nie polecam szukać pracy w ten sposób.

Czy i kiedy to się przydaje?

Jeśli masz narzędzie które musi korzystać z API omijające captcha, a nie chcesz wydawać środków na zakup płatnych bidów/kredytów, możesz w ten sposób „zasilić sobie konto” które potem wykorzystasz w programie. Kiedy jeszcze może się to przydać? Jeśli musisz zająć czymś umysł, i jedyne co przychodzi Ci do głowy to włączenie sobie jakiejś gry komputerowej po której wiesz że Twój umysł będzie mocno obciążony, może powinieneś spróbować wypełniać kod captcha, jest to znacznie zdrowsze dla umysłu, nie szkodzi i nie męczy a jednocześnie wymaga skupienia uwagi w wystarczający sposób który pozwoli Ci odpocząć od spraw czy problemów codziennego dnia – rozwiązanie wydaje się bardzo dobre! Ponadto można powiedzieć że w jakimś stopniu wciąga. Możesz robić sobie challenge w postaci „sprawdź ile możesz zarobić w ciągu jednej godziny”. Poza tym jeśli uczysz się bezwzrokowego pisania, to narzędzie również może wydać się ciekawe, nie masz też poczucia zmarnowanego czasu.

Aspekt etyczny wypełniania Captchy

Przede wszystkim miej świadomość tego że wypełniasz captchę dla jakiegoś skryptu (w dowolnym zakątku świata), który w czasie rzeczywistym wykonuje jakieś operacje i potrzebuje przełamać się przez test captcha (nota bene mający zweryfikować że osobą wykonującą daną operację jest prawdziwa osoba), jednak nie możesz stwierdzić co dokładnie ten skrypt robi, komu służy i jakim celom. W szczególności czy służy celom do których wspierania (przez Twoją pracę) zgodziłbyś się z etycznego punktu widzenia. Możesz mieć „pobożne życzenie” aby służyły celom takim jak automatyzacja w normalnej codziennej powtarzalnej pracy (jak wspomiane wyżej sprawdzanie pozycji w wynikach wyszukiwania w Google) lub innym moralnie neutralnym, ale czy wypełniałbyś tę captchę jeśli okazałoby się że użyje ją skrypt służący do rozsiewania spamu, ataków, włamywania się na konta użytkowników itp.? Potencjalne zastosowanie które mógłbym tutaj przytoczyć to m.in.

* spamowanie przez wysyłanie komentarzy
* spamowanie przez zakładanie fikcyjnych kont
* zbieranie danych które posłużą autorowi do spamu lub ataków
* włamywanie się do kont użytkowników
* atakowanie stron i próby wykradania danych
* operacje związane z wykonywaniem przelewu

Ta lista może być oczywiście o wiele dłuższa, trudno byłoby wymienić wszystkie możliwe zastosowania. Serwisy takie jak 2captcha.com powinny mieć swoje regulaminy że nie wolno ich używać do celów niezgodnych z prawem i takie regulaminy mają, jednak jeśli brać pod uwagę ilość spamu, ataków, włamań i wszelkiego rodzaju oszustw internetowych, możnaby się domyślić że są gdzieś tam osoby lub organizacje, które nic sobie z takich regulaminów nie robią. Poniżej zamieszczam 2 przypadki, na które natrafiłem podczas testowych sesji w 2capacha.com:

Na końcu podsumowanie w wersji TAR.GZ :), osobiście nie rekomenduję takich narzędzi jako sposobów na zarabianie.

Odpowiedziałbym nawet jeszcze dosadniej, jeśli jesteś bardzo zdeterminowany aby szukać jakieś pracy z użyciem komputera i nie masz naprawdę żandnej innej rozsądniejszej możliwości niż próbować zarabiać na wypełnianiu kodu captcha, odezwij się do mnie, spróbuję pomóc Ci znaleźć inną opcję (np. tłumaczenie lub redagowanie tekstów), albo wykup u mnie lekcję programowania w HTML/CSS/JS/PHP i naucz się tworzyć/pisać/rozwijąć strony internetowe.